Cviky procvičující vedení koně

ČTVEREC

Nepatří sice zrovna k jednoduchým cvikům, ale ráda jej jezdcům představuji co nejdříve to jde. Jde o osm skokových bariér položených do tvaru čtverce viz obrázek, o velikosti 10 x 10 metrů. Je to ideální cvičení pro vedení koně rohy, pro pochopení pomůcek pro pohyb z rohu či zaoblené linie přímo, zlepšuje rovnováhu a prostupnost koně, jezdce nutí k rychlým reakcím - ve čtverci se zkrátka nedá ani na vteřinku zaspat :) Začíná se jezdit nejprve v kroku stejným způsobem, jako by to byla malá jízdárna - s koněm se pohybujeme ve stopě uvnitř čtverce. Jakmile si kůň i jezdec osvojí vše potřebné a vedení v kroku se zlepší, lze začít klusat. Ideálně nejprve s přechody tak, aby dvojice absolvovala jen jeden roh v klusu, pak přešla do kroku, další tři rohy si ,,odpočinula" v kroku a následně zase naklusala. Přechody provádíme vždy při vyjetí z rohu. Časem bude dvojice schopna v klusu projíždět dva rohy, tři rohy a nakonec i celý čtverec. U zkušenějších, drezurně vzdělaných koní, je čtverec ideální pro shromažďovací práci a to včetně cvalu, pro nácvik krokových i cvalových piruet (čtvrt pirueta v rozích).

Na začátku lze tolerovat pohyb malinko pod tempo, aby se jezdec s koněm mohli soustředit na synchronizaci pomůcek. Po dokončení cviku je však nutné daný chod tzv. opravit - vyjet ven ze čtverce a třeba na velkém kruhu vrátit chodu požadovaný kmih a prostor, koni poté dovolit vytažení se dopředu a dolů. Jakákoli práce ve čtverci je náročná jak pro koně, tak pro jezdce - dodržujeme tedy pravidlo 3x a dost, tedy např.: 3x objedeme čtverec dokola v kroku a poté z něj odcházíme ven. Koni nabídneme protažení a jezdci chvilku odpočinku.

Čtverec lze také využít pro ježdění oblíbeného čtyřlístku tak, že jej používáme jako vodící element. Začneme na velkém kruhu okolo čtverce. Vybereme si jakoukoli mezeru mezi bariérami pro vjezd dovnitř čtverce, kterým projedeme rovně zase protější mezerou ven. Následuje oblouk na stejnou ruku, ze které jsme do čtverce vjížděli a návrat dovnitř nejbližší mezerou, kterou máme po ruce. Opět projedeme čtvercem rovně ven a následně do oblouku, ale na druhou ruku, tedy změníme směr. Nejbližší mezerou se zase vracíme dovnitř a tak dále, přičemž jednou směr měníme a jednou ne. Jakmile jsme do čtverce vjeli celkem 4x, máme čtyřlístek hotový - zůstaneme na velkém kruhu okolo čtverce a opravíme na něm cokoliv, co se nám při projíždění čtyřlístkem rozsypalo :) případně dovolíme koni se protáhnout a dáme pauzu.

ČTYŘLÍSTEK

Kdo zvládne projíždět tvar čtyřlístku skrze výše uvedený čtverec, zvládne jej i skrze tento kříž vytvořený taktéž z osmi skokových bariér. Vzdálenost mezi nimi odpovídá standardní klusové vzdálenosti tj. 1,1 - 1,3 metru dle délky klusového kroku koně (pro pony samozřejmě méně). Bariéry dvojici lépe podrží v projížděném směru, uličky se projíždějí co nejlépe jejich středem. Kříž lze také využít k tréninku projíždění rohů - vjedeme do jakékoli vybrané uličky, nebudeme však pokračovat rovně jako u čtyřlístku, nýbrž odbočíme na ,,křižovatce" vlevo nebo vpravo. Dále je jej možné využít k nácviku obratů ze stěny jízdárny, kdy obrat provedeme tak, abychom přes vybrané dvě bariéry překlusali v přímém směru v jejich středu. Postavíme - li kříž přesně doprostřed jízdárny tzn. že je v jeho středu písmeno X, je ideálním pomocníkem pro trénink jízdárenských figur střed jízdárny a půl jízdárny.  

Nejčastěji mnou trénované variace projíždění čtyřlístku: 

  • plynule v kroku nebo s kombinací s přechodem do zastavení uprostřed, ke kterému je možné přidat couvání a opětovný přechod do zastavení nebo bez zastavení rovnou do kroku, 
  • plynule v klusu nebo v kombinaci s přechody do kroku (uličky kříže v kroku, oblouky vně v klusu), s přechody do zastavení uprostřed a vyklusání (ať už s couváním nebo bez), se střídáním vysezeného a lehkého klusu (uličky ve vysezeném klusu, oblouky v lehkém klusu), pro pokročilé dvojice pak ježdění v kontrasestavení tj. kůň je stále přistaven jen k jedné ruce,
  • plynule ve cvalu tzn. dva oblouky jsou v kontracvalu (pro dvojice od úrovně L výše), s přechody do klusu (dvojice na úrovni Z a výše) nebo do kroku (dvojice na úrovni L a výše) při vjetí do uličky a opětovné nacválání na správnou nohu při vyjetí ven či s přeskokem uprostřed, bude-li následovat změna směru (dvojice na úrovni S a výše), 
  • v každém případě je potřeba vždy po dokončení cvičení vyjet na velký kruh okolo obrazce a pohybovat koně v co možná nejlepším tj. pravidelném chodu v rovnováze a dovolit mu se protáhnout. 

Pro trénink projíždění rohů vždy volte krok a dále shromážděný klus případně shromážděný cval. V praxi to znamená (samozřejmě záleží, jak přiježděného koně máte), že může trvat léta, než budete umět odbočit na křižovatce spořádaně i ve cvalu :) Nácvik obratů se pak vzhledem ke vzdálenosti mezi bariérami jezdí jen v klusu. Střídejte také ruku, ze které cvičení zahajujete - jednou začněte z pravé ruky, pak zase z levé a zároveň nezačínejte cvičení dříve, než až se bude kůň v daném chodu okolo obrazce pohybovat pravidelně, v rovnováze a v ideálním případě na stabilním a jemném přilnutí. 

SNĚHULÁK

Sněhulák je složen ze tří různě velkých kruhů, které na sebe těsně navazují a jezdí se prakticky vzato jako jízdárenská figura známá pod termínem ,,kruhy změnit". Jedinou odlišností je to, že kruhy nejsou jen dva, ale tři, tzn. ,,kruhy změnit" jedeme celkem dvakrát tam a dvakrát zpátky. Při pohledu seshora tak kreslíme siluetu sněhuláka - od základové koule postupně přes prostřední kouli (bříško) až po nejmenší kouli (hlavu) a tyto linky obtahujeme zase nazpět. Je nezbytné dbát na tvar a velikost všech tří projížděných kruhů. Lze si pomoci tím, že si na každém z kruhů určíme 2 - 4 body, kterými musíme projet, aby šlo o skutečně kulatý kruh dané velikosti a vyznačíme si je např.: dopravními kužely. Časem získá kůň i jezdec cit pro ježdění různě velkých kruhů a kužely nebudou potřebovat. Užitečnou roli zde - stejně jako u jiných cvičení - sehraje také svalová paměť jezdce i koně. Proto každé cvičení jezdíme od začátku co nejlépe dovedeme a nároky stupňujeme pomalu. 

Začíná se vždy na největším kruhu - tedy na základní ,,kouli" sněhuláka. Kruh má nejčastěji průměr 20 metrů, pokročilá dvojice může samozřejmě zvolit průměr menší. Začíná se buďto v bodě, díky kterému budeme moct velký kruh objet přesně 1x kolem nebo v bodě, ze kterého to vyjde na 1,5 x kolem. Poté následuje na tečně se sousedním kruhem povel ,,kruhy změnit" tj. jedeme na sousední kruh na druhou ruku. Tento kruh tvoří bříško sněhuláka a je menší než jeho základna (12 - 15 m v průměru). Objedeme ho 1,5 x kolem a opět jdeme ,,kruhy změnit" na další, třetí, sousední kruh. Ten je hlavou sněhuláka a je nejmenší z kruhů (8 - 10 m v průměru). Objedeme jej 1x kolem a začneme se vracet přes prostřední kruh (bříško sněhuláka) zase zpátky na velký kruh, kde cvičení ukončíme. Máme-li krátkou jízdárnu a sněhulák se nám na ni nevejde, kreslíme hlavu sněhuláka směrem dovnitř prostředního kruhu viz video. 

Na žádném z kruhů není žádoucí vypadávání koně po pleci či zádí ven nebo ztráta taktu. Kůň je vždy sestaven k vnitřní ruce. Na tečnách kruhů koně při jejich změně nejprve srovnáme a až poté sestavíme k druhé ruce (nejezdíme mezi kruhy šikmo). Cvik lze jezdit v jednom a tomtéž chodu případně pak s přechody, které provádíme vždy na tečnách kruhů, např.: 

  • velký kruh v lehkém klusu, prostřední kruh v pracovním klusu, malý kruh v kroku, 
  • velký kruh v pracovním cvalu, prostřední kruh v lehkém klusu, malý kruh v pracovním klusu, 
  • velký kruh v kontracvalu, prostřední kruh ve cvalu na správnou nohu, malý kruh v pracovním klusu, atd. (fantazii se meze nekladou) 

Tečny kruhů se mimo přechody jako takové dají použít pro jednoduché změny cvalu, cvalové přeskoky nebo také pro přechod do zastavení, couvání, pro celou piruetu v kroku i cvalu. Kruhy lze také dle libosti jezdit v kontrasestavení ve všech chodech (pro upřesnění - kontrasestavení ve cvalu není kontracval. Je to cval na vnitřní nohu se sestavením koně k vnější ruce). 

ZUBY

U zubů jde o čtyři skokové bariéry těsně navazující na sebe a zároveň položené kolmo proti sobě. Bariéry pokládáme tak, aby bylo možné na obou stranách výsledného obrazce, tedy zubů, jezdit kruhy o průměru 20ti metrů. Při ježdění kombinujeme jízdu na kruzích, z kruhů přímo a diagonálou změnit směr. Skvěle tak procvičíme naprosté základy vedení koně. Například na jízdárně o rozměrech 40 x 20 metrů leží zuby zhruba na vnitřní stopě jednoho z velkých kruhů (třeba kruhu v A) a jezdí se následovně:

  • začneme na velkém kruhu v A, přičemž např.: v A naklušeme, objedeme kruh 1x kolem, dále pokračujeme v A přímo, 
  • následuje změna směru diagonálně avšak ne dle písmen drezurního obdélníku, nýbrž tak, abychom směřovali přímo na střed první bariéry - tu překlušeme, dokončíme diagonálu, pokračujeme přímo a v C na velký kruh, 
  • velký kruh v C objedeme opět 1x kolem, dále pokračujeme v C přímo, 
  • následuje změna směru diagonálně avšak opět ne dle písmen drezurního obdélníku, nýbrž tak, abychom směřovali přímo na střed druhé bariéry v řadě - tu překlušeme, dokončíme diagonálu, pokračujeme přímo a v A jedeme opět na velký kruh, 
  • vše zopakujeme ještě jednou, čímž přejdeme třetí i čtvrtou bariéru a cvičení ukončíme. 

Cvičení lze samozřejmě jezdit v mnoha variacích - začínající jezdci a mladí koně mohou zuby projíždět v kroku, později v klusu, zařadit do něj jakékoliv přechody např.: diagonály s bariérami v klusu, na kruzích pracovní cval. Přechody provádějme vždy tak, aby kůň na diagonály vcházel ve stejném chodu, ve kterém se bude pohybovat přes bariéru. Po dokončení diagonály může následovat přechod další. Přechody na diagonálách doporučuji až u zkušenějších dvojic - kůň se jim nesmí bránit, nesmí na diagonálách zrychlovat nebo se rozpadat. Zkušené dvojice je mohou samozřejmě jezdit i ve cvalu, zde ale pozor! Kůň přes bariéry nemá skákat, má je přecválat tak, jako by tam nebyly. To však vyžaduje přesné vedení ze strany jezdce a schopnost zkrátit či prodloužit cvalový skok. Pokud bude za bariérou dvojice pokračovat v kontracvalu nebo provede jakoukoli změnu nohy (jednoduchou změnu cvalu nebo přeskok), je už na ní. 

KRUH ZMENŠIT - ZVĚTŠIT

Toto cvičení zná téměř každý, málokdo však ví, jaký je jeho účel. A málokdo jej proto umí jezdit správně. Na první pohled banalita, která však dokáže řádně prověřit jezdcovy pomůcky a také to, zda a nakolik je kůň respektuje. Začíná se standardně na velkém 20ti metrovém kruhu, který se objede 1x kolem. Následuje plynulé zmenšení na 15ti metrový kruh, dále na 12 - 13ti metrový kruh, který stačí objet alespoň z poloviny a dále na 8 - 10ti metrový kruh, který se opět objíždí poctivě 1x kolem. Stejným způsobem kruh zase zvětšíme a cvičení zakončíme nejprve zlepšením daného chodu na velkém kruhu a pak přechodem do kroku a pauzou. Je důležité, aby dvojice kruhy dané velikosti obkreslovala opravdu přesně, jinak toto cvičení nemá smysl. Velikost kruhů volíme dle stupně výcviku dané dvojice, přičemž je možné použít například dopravní kužely, kavaletové stojánky nebo kyblíčky jako vodící elementy. Na kruzích samozřejmě nesmí kůň vypadávat ven zádí ani po pleci, nemá se křivit v týlu, schovávat za otěž ani padat dovnitř na vnitřní přední nohu či se celý naklápět jako motorka. Jezdec svého koně jezdí co nejlépe před sebe do rovna, s pohledem mezi uši, předpisově rozloženými holeněmi a nastavenou délkou otěží. Kůň je sestaven k vnitřní ruce. Platí, že čím je menší kruh, tím kratší je délka kroků a rámce koně a naopak. 

Cvičení lze bohatě obměňovat, ať už co se týče přechodů mezi chody (ty ale měníme vždy jen na malém nebo velkém kruhu, nikdy ne během jejich zvětšování či zmenšování, abychom koně neučili při přechodech uhýbat zádí od holeně) či ruchy - postupné zkrácení chodu a rámce při zmenšení a následné prodloužení kroků či skoků včetně rámce při zvětšení. Je ideálním nástrojem a vřele jej doporučuji všem jezdcům, kteří své koně učí nebo opravují ve cviku ustupování na holeň - velká většina neduhů totiž pramení nejen z nejasných pomůcek ze strany jezdce, ale také z toho, že kůň nerozumí a tím pádem nerespektuje vnější pomůcky. Cvičení se v tomto případě jezdí tak, že z malého kruhu (např.: 10m průměr) koně necháme kruh zvětšit ustupováním na holeň směrem ven, avšak jakmile dosáhneme linie kruhu většího (např.: 12ti metrového), přestaneme působit pomůckami pro ustupování a koně ohraničíme vnějšími pomůckami tak, aby již dále neustupoval směrem ven, ale opisoval svým pohybem linii daného kruhu. Objedeme kruh alespoň z poloviny, opět jej zvětšíme pomůckami pro ustupování na holeň směrem ven a jakmile dosáhneme linie dalšího kruhu (např.: 15ti metrového), opět těmito pomůckami přestaneme působit, koně v ustupování ,,zastavíme" vnějšími pomůckami, pokračujeme dále po linii kruhu a tak dále. O pomůckách pro ustupování na holeň napíši někdy příště :)

Kruh zmenšit - zvětšit lze využít také k tomu, aby kůň pochopil zadržující pomůcky vedoucí k přechodu ze cvalu do kroku. Často se právě za tímto účelem využívá, pamatujme však, že kůň, který není schopen na jezdcovy pomůcky cval zkrátit tj. zkrátit cvalové skoky, zkrátit rámec, odlehčit přední část těla při zachování přilnutí, nebude schopen provést korektní přechod do kroku ani v tomto cvičení. Naopak jej bude jen mást, což může vést k přesně opačnému výsledku. Přechody ze cvalu do kroku proti ruce jsou pak vždy a jen na předku, není v nich ani špetka shromáždění a koně jezdecky kazí. Vyšší level cvalové práce v tomto cvičení je pak nácvik cvalových piruet - během zmenšování kruhu se postupně kůň více a více shromažďuje, až nakonec dospěje k tomu, že je prakticky vzato schopen ve středu těch všech kruhů vyskákat cvalovou piruetu. O těch také někdy příště :)

Na toto cvičení si můžeme navázat také další prvky - třeba po dokončení vyjet z velkého kruhu přímo v sestavení plec vpřed nebo na dlouhou stěnu a při zachování sestavení po ní pokračovat v dovnitř pleci. Po projetí dlouhé stěny plynule navázat na ,,obloučkem změnit směr" případně půlkruhem na středovou čáru a ustupováním na holeň či překrokem. Práce na kruzích je však pro koně náročná a musí se dávkovat postupně. Jezděme raději méně a poctivěji, dejme koni čas. Objeví-li se při práci v tomto cvičení potíže, je potřeba se vrátit o krok či více kroků nazpět a najít příčinu. Bude nám zde také hodně ,,mluvit" jednostranná křivost koně i naše, jedná se však o geniální příležitost se s ní popasovat - než kruh zmenšíme nebo zvětšíme, máme na srovnání sebe a svého koně relativně dost času. Tak hodně zdaru!

Děkuji tímto své klisně Stelči a úžasné Amélii Matouškové a Perle za použití videí z tréninků.